שבץ מוחי, ביונס, מידע רפואי - שבץ מוחי
שבץ מוחי, ביונס, מידע רפואי - שבץ מוחי שבץ מוחי, ביונס, מידע רפואי - שבץ מוחי

מאמרים


לי זה לא יקרה! על שבץ בגיל צעיר - חלק ב'


 

הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על עלייה במספר הצעירים בגילאי השלושים והארבעים לחייהם (ולעתים אף פחות מכך) שעוברים אירוע מוחי. בחלקו הראשון של המאמר עסקנו בהסבר אודות שבץ מוחי, פירוט התסמינים המעידים על אירוע מוחי ונתונים לגבי שבץ מוחי בגיל צעיר. במאמר שלפניכם נדון בסוגי השבץ השונים - המורגי ואיסכמי, נכיר את הגורמים להופעת שבץ מוחי בגיל צעיר, ונבין כיצד מתבטא השבץ ומהן אפשרויות השיקום לאחר אירוע מוחי.

אירוע מוחי בגיל צעיר - סיבות וגורמים לשבץ המורגי (כתוצאה מדימום)

 • מפרצת מוחית - אחד מן הגורמים הנפוצים לאירוע מוחי בגיל צעיר הוא "מפרצת מוחית". מפרצת היא הפרעה בכלי הדם - חולשה בדופן של כלי דם, שגורמת להתרחבות באזור. במקרה של לחץ דם גבוה או עליה פתאומית בלחץ הדם, עשויה המפרצת להוביל לקרע בדופן כלי הדם שבעקבותיו מתרחש דימום מוחי. הדימום המוחי מתבטא בכאב ראש חריף ופתאומי, ובלא טיפול מיידי הוא עשוי לגרום לנזק נרחב ואף למוות. קרע בכלי שסובל ממפרצת קורה בדרך כלל בשל עליה פתאומית של לחץ הדם, למשל במצבי לחץ (סטרס), התרגשות רבה או פעילות פיזית מאומצת. במקרים בהם זוהתה המפרצת (לפני שגרמה לקרע ולדימום, או בשלבים ראשונים של ההתפרצות) ניתן לערוך במקום צינתור, שעשוי להציל חיים ולמנוע סיבוכים.
 • בעיות מולדות בכלי הדם - גורם נוסף לשבץ מוחי בגיל צעיר הוא פתולוגיה מולדת, הקרויה גם AVM (Atriovenous Malformation). זהו מצב מולד, בדרך כלל, שבו קיים במוח צבר כלי דם שעלול להיקרע במקרים שונים, ולגרום לדימום מוחי. הדימום מוביל לכאב ראש חמור, פרכוסים ועוד.

אירוע מוחי בגיל צעיר - סיבות וגורמים לשבץ איסכמי

קרישיות יתר היא מצב שבו נוצרים בגוף קרישי דם ואלו נעים בזרם הדם, מגיעים למח וגורמים לחסימה בכלי הדם שבו. בין הגורמים לקרישיות יתר בקרב אנשים צעירים ניתן למנות:

 • עישון - העישון פוגע בבריאות ועלול ליצור קרישיות יתר, גם כאשר מדובר בעישון פסיבי או בעישון של סיגריות בודדות ביום.
 • מחלות סיסטמיות - כדוגמת זאבת (לופוס) או תסמונת APLA.
 • גלולות למניעת הריון - מהגורמים הבולטים ליתר קרישיות של הדם. הסיכון להיווצרות קרישים גובר בקרב נשים שמעשנות ומשתמשות בגלולות גם יחד.
 • מומים לבביים מולדים עלולים גם הם לגרום להיווצרות של קרישי דם.

ההשלכות של שבץ מוחי

שבץ מוחי עלול להוביל לשינויים בתפקודים שונים, בהתאם לאזורי המוח שנפגעו. השינויים עשויים להיות ניכרים לאורך זמן ואף למשך כל שארית חייו של הנפגע, ובינהם ניתן למנות פגיעה בתחומים הבאים:

 • פגיעה בתנועה: שיתוק של הגפיים או של חלק מהגוף, רפיון וחולשת שרירים וגם להפך - נוקשות שרירים והתכווצויות מכאיבות. הפגיעה מתבטאת לעתים בקשיי הליכה, ישיבה ויציבה, קושי באכילה, קשיי קואורדינציה, אי שליטה בסוגרים (מתן שתן וצואה) ועוד.
 • פגיעה בחשיבה: קושי בזיהוי אנשים, בהם קרובים, קשיים בתכנון, יוזמה ושיפוט, קשיי התמצאות בזמן ובמקום.
 • פגיעה בתקשורת: פגיעה ביכולת השפתית, קושי בשליפת מלים ושמות, קשיי הבנה ודיבור ועוד.
 • פגיעה בתחושה: חוסר תחושה של אזורי גוף, או שינויים בתחושה - כאב, נימול, תחושת קור/חום/צריבה ועוד.
 • פגיעה ברגש: קשיים רגשיים שונים, ביטוי רגשות בלתי מותאם לסיטואציה, קושי בשליטה על רגשות, מצוקה, חרדות ודכאון. פגיעות ברגש ובנפש עשויות להתבטא בהתנהגויות חדשות ובלתי מוכרות - עצב, בכי, כעס, התפרצות ועוד.

אפשרויות השיקום לאחר שבץ מוחי

אנשים שנפגעו משבץ ועברו אשפוז ראשוני והתייצבות של מצבם הנוירולוגי והבריאותי בבית חולים, יכולים לעבור לטיפול שיקומי. בדרך כלל, הטיפול השיקומי ניתן על ידי צוות רב מקצועי - צוות סיעודי, רופאים שיקומיים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, נוירו-פסיכולוגים, קלינאי תקשורת ועוד. על פי עדויות רופאים, תהליך השיקום בגיל צעיר עשוי להוביל לתוצאות טובות, בשל גמישותו היחסית של המוח (הדבר תלוי כמובן באופי הפגיעה ובהיקפה).

מכשור שיקומי תומך וחדשני מבית ביונס

חברת ביונס פתחה מכשירים חדשניים התומכים בשיקום של מי שנפגעו כתוצאה משבץ מוחי וגפיהם נותרו משותקות או שמוטות. בין מוצרי החברה ניתן למצוא מערכת מתקדמת לשיקום ההליכה - NESS L300 ומערכת שיקום מתקדמת ליד - NESS H200 Wireless. המערכות הללו פועלות באמצעות גירוי חשמלי קל, המפעיל את השרירים שנפגעו או התנוונו באמצעות חיקוי של פקודות תפקודיות מן המוח. המכשירים של חברת ביונס מותאמים אישית למשתמשיהם, וקיימים גם עבור משתמשים צעירים וילדים.

אנו בחברת ביונס מזמינים אתכם להתרשם מן המוצרים ולהתנסות באפשרות לשקם את תנועת הגפיים, לשפר את ההליכה או את תנועת היד, ובכך לתרום להעלאת איכות החיים והיכולות התפקודיות.
באיחולי בריאות והחלמה!חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים