שבץ מוחי בגיל צעיר
שבץ מוחי בגיל צעיר שבץ מוחי בגיל צעיר

מאמרים


לי זה לא יקרה! על שבץ מוחי בגיל צעיר - חלק א


 

מקובל לחשוב כי אירוע מוחי מופיע בעיקר בקרב אנשים מבוגרים, בגילאי חמישים ומעלה, ושהוא קשור במחלות רקע שונות. עם זאת, בישראל ובעולם המערבי כולו ישנה עלייה במספרם של צעירים בגילאי השלושים והארבעים לחייהם (ולעתים אף פחות מכך) שחווים אירוע מוחי. חוסר המודעות לאפשרות של שבץ בגיל צעיר עשוי להיות בעל השלכות חמורות: הן צעירים שעוברים אירוע מוחי והן הסביבה ואפילו הצוותים הרפואיים מתקשים לעתים לזהות את הסימפטומים כקשורים בשבץ, ורבים פוטרים את התסמינים ב"מיגרנה" או כאב ראש חזק. מאחר וטיפול מהיר ומיידי הוא חיוני ומציל חיים, חוסר המודעות והשאננות הם מסוכנים. במאמר שלפניכם נבין מהם הגורמים לשבץ מוחי בגיל צעיר ומהם התסמינים להתרחשות של שבץ. בהמשך נכיר מספר הנתונים הסטטיסטיים העדכניים באשר לשבץ מוחי.

שבץ מוחי - מהו?

שבץ מוחי (קרוי באנגלית: Stroke; או Cerebro Vascular Accident ובראשי תיבות: CVA) מוגדר כתהליך שבו ישנה הפרעה לאספקת הדם השוטפת למוח האדם, וכתוצאה מכך נגרם נזק לתפקודים מוחיים שונים. "שבץ המורגי" נגרם בשל חסימה בזרימת הדם, והוא תוצאה של דימום. "שבץ איסכמי" נגרם בשל מחסור באספקת דם למוח והוא תוצאה של קריש דם או תסחיף. כתוצאה מן השבץ, אזורי המוח הפגועים מאבדים יכולות ותפקודים מסוימים ולעתים מתרחשת פגיעה בתפקוד אברי הגוף - קשיי דיבור או הבנה, אובדן זכרון, שיתוק בגפי הגוף עד לכדי נכות, פגיעה בשדה הראייה או בשמיעה ועוד.

סימפטומים המעידים על התרחשותו של אירוע מוחי

שבץ מוחי (קרוי באנגלית: Stroke; או Cerebro Vascular Accident ובראשי תיבות: CVA) עשוי להפתיע ולהופיע בקרב אנשים צעירים. התפנות מהירה למיון, לשם בירור ומתן טיפול רפואי, עשוייה להציל חיים ולהקטין את עוצמת הפגיעה וההפרעות הנלוות בהמשך. במצבים שבהם מופיעים כאב ראש פתאומי וחמור, תחושה של בלבול ואובדן התמצאות או זכרון, הירדמות של אברי גוף, תחושת נימול בגפיים, או חולשה של שרירי הגוף, מומלץ לפנות לרופא או למיון לשם בירור וקבלת טיפול.

נתונים על שבץ מוחי בגיל צעיר

  • שבץ מוחי הוא גורם הנכות ארוכת הטווח העיקרי בקרב אנשים מבוגרים.
  • שבץ מוחי הוא גם גורם תמותה נפוץ, והוא למעשה השלישי בשכיחותו, לאחר מחלות לב וסרטן.
  • בישראל לוקים בשבץ מוחי כ-15,000 איש מדי שנה. כשליש מהלוקים בשבץ נפטר במהלך השבועות הראשונים לאחר האירוע (בדרך כלל כאשר מדובר בשבץ על רקע של דימום (שבץ המורגי)). כשלושים אחוזים מהאנשים מחלימים במהירות יחסית, ואינם מופנים לאשפוז במסגרת שיקומית.
  • על פי נתונים של עמותת נאמן (עמותה המלווה אנשים שנפגעו משבץ מוחי), כ-10-15 אחוזים מן האירועים המוחיים בישראל בשנים האחרונות הם בקרב צעירים בני 30 עד 50. העלייה בשיעור הלוקים בשבץ בגיל צעיר מוכרת כמגמה בכל מדינות העולם המערבי.
  • כארבעים אחוזים ממי שלקו בשבץ מוחי נזקקים לטיפול ולאשפוז במסגרת שיקומית לאחר הטיפול הראשוני והשחרור מבית החולים. מתוכם, כ-90% אינם מסוגלים ללכת בעצמם והם חייבים עזרה סיעודית על מנת לתפקד בחיי היומיום. מרבית הפונים לטיפול שיקומי לומדים ללכת בכוחות עצמם או בתמיכת מכשירים מתאימים, וכן לומדים מחדש תפקודים שונים שאבדו, על מנת לאפשר להם עצמאות ואיכות חיים.

עד כאן עסקנו בהסבר אודות שבץ מוחי, תיאור הסימפטומים האופייניים המעידים על התרחשות של שבץ מוחי ונתונים אודות התופעה ההולכת ומתרחבת - אירועי שבץ מוחי בגילאים צעירים. בחלקו השני של המאמר נרחיב אודות סוגים שונים של שבץ מוחי, ההשלכות של אירוע מוחי ואפשרויות השיקום לאחריו.
לי זה לא יקרה! על שבץ בגיל צעיר - סוגי שבץ, גורמים לשבץ ואפשרויות השיקום לאחריו - חלק ב'חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים