שיתוק ביד, שבץ מוחי
שיתוק ביד, שבץ מוחי שיתוק ביד, שבץ מוחי

מאמרים


תקווה חדשה לנפגעי שיתוק ביד עקב שבץ - מכשיר חדשני מבית ביונס


 אחדים מכירים את התחושה מילדות, או כלל אינם זוכרים יד מתפקדת. לאחרים זה קורה פתאום, באמצע החיים - שיתוק ביד. היד היא איבר מרובה תפקידים עבורנו, ושיתוק ביד מוביל לפגיעה משמעותית ביכולות, תפקודים והתמודדות עם משימות יומיומיות. ישנם גורמים רבים שעלולים להוביל לשיתוק באחת הגפיים - רגל או יד. הפעם נבחן גורמים נפוצים לשיתוק בגפת היד, ונכיר פתרון חדש מבית ביונס - מערכת שיקום מתקדמת ליד -NESS H200 Wireless . המערכת משפרת את תנועת היד המשותקת ומעניקה תקווה מחודשת ללוקים בשיתוק היד.

שיתוק ביד

מהו שיתוק ומהם הגורמים לשיתוק ביד?

שיתוק מוגדר כחוסר או אובדן מוחלט של שליטה על השרירים באברי גוף מסוימים או בכל הגוף. שיתוק עלול להיות כללי - באזורי גוף נרחבים, או מקומי, למשל באחת הגפיים - יד או רגל.

הגורם העיקרי לנכות של אנשים מבוגרים בעולם המערבי הינו אירוע מוחי. אירוע מוחי (CVA), הקרוי גם שבץ מוחי, נגרם בשל הפרעה לאספקת הדם השוטפת למוח. ההפרעה עשויה להתרחש בשל הימצאות קריש דם, תסחיף או דימום מוחי. האזורים הנפגעים במוח מאבדים את תפקודיהם, והפגיעה עלולה להתבטא בשיתוק בגפה אחת או יותר, בעיות בתחושה, פגיעה ביכולות הדיבור והתקשורת ועוד.

הגורם העיקרי לשיתוק בגפיים בקרב ילדים הוא שיתוק מוחין (CP) - שם כולל למגוון הפרעות עצביות, המתקיימות לאורך כל חייו של הלוקה בהן. מקורו של שיתוק מוחין בהתפתחות לקויה של המוח או בנזק באזורי המוח האחראים לתפקודי התנועה והמנוחה. השוני בין מקרי שיתוק המוחין הוא רב, וההפרעה עשוייה להתבטא בחולשה של השרירים ושליטה ירודה ביכולות מוטוריות או במתח שרירים גבוה בגפיים, המכונה ספסטיות.

גורמים בולטים אחרים המביאים לשיתוק ביד הם:

  • פגיעה גופנית טראומטית (למשל עקב תאונת דרכים) - עלולה להיגרם עקב פגיעת ראש טראומטית (TBI) או פגיעת חוט שדרה חלקית (SCI).
  • מחלות ניווניות כדוגמת טרשת נפוצה.
  • שיתוק מוחין (CP).
  • מחלת גיליאן ברהומחלות דומות.
  • פגמים מולדים שונים.

מהי מערכת השיקום החדשנית המיועדת לאנשים עם שיתוק ביד?

עבור מבוגרים הלוקים לפתע בשיתוק באחת הגפיים (או ביותר מכך), הקשיים הם רבים, ונדרשת למידה מחודשת והסתגלות למגבלת התנועה. מי שידם משותקת מטופלים בדרך כלל בפיזיותרפיה ובטיפולים משקמים נוספים. כעת נראה כי יש תקווה חדשה לסובלים משיתוק בידיהם - בין אם מילדות או בעקבות אירוע בבגרות - פיתוח ישראלי מבית ביונס.

חברת ביונס היא חברה עולמית שעוסקת במחקר, בפיתוח ובייצור מערכות רפואיות שמיועדות לשיקום נוירולוגי, עבור מי שלקו בהפרעות עצביות שונות. חברת הבת הישראלית של ביונס - Bioness Neuromodulation - פיתחה ומייצרת מערכות שיקום להנעת כף רגל משותקת, להנעת ברך משותקות וכן מערכת להנעת יד משותקת. המערכת החדשנית להנעת היד המשותקת מתאימה למי שידו נפגעה כתוצאה מאירוע מוחי, פגיעת ראש טראומטית או פגיעות אחרות במערכת העצבים המרכזית.

מערכת השיקוםNESS H200 Wireless  מורכבת מסד ומשלט רחוק. הסד הוא קל משקל ועובר התאמה לאמה ולכף היד של המשתמש. בתוך הסד מצויות אלקטרודות שמעבירות גירוי חשמלי קל לעצבים. הגירוי החשמלי מחקה את מערכת התקשורת והעברת הפקודות מהמוח - זו שנפגעה, ובכך מסייע להפעלת השרירים המניעים את היד. השלט הרחוק מאפשר להפעיל ולכבות את המערכת וכן להתאים את רמת הגירוי החשמלי, בהתאם לנדרש. המערכת מאפשרת למשתמשים בה להפעיל את היד יותר מכפי שעשו בלעדיה, ועל ידי כך להפחית סיבוכים שונים כדוגמת התנפחות, התאבנות, נוקשות, בעיות בזרימת דם וכדומה.

שיתוק ביד

 

ההנעה של היד מועילה לתהליך השיקום ומשפרת את איכות החיים של המשתמשים.

לבדיקת התאמה ללא עלות וללא התחייבות למערכת ביונס, השאירו את פרטיכם

ונציג יחזור אליכם בהקדם האפשרי: 09-7907100חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים