שבץ, שבץ מוחי, ביונס
שבץ, שבץ מוחי, ביונס שבץ, שבץ מוחי, ביונס

מאמרים


לא מחכים לשבץ – כיצד ניתן להוריד את הסיכוי לאירוע מוחי


ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה – לא ברור אם היה זה קארל מרקס או מאו, מקיאוולי או סון-צו שהגה את החוכמה המוכרת הזו, אבל אין ספק שיש הרבה אמת בפתגם הפופולארי הזה, ולא רק במגרש הכדורגל.

כשאנו מתמודדים עם בעיות בריאות מכל סוג שהוא, הדרך הנכונה היא לא לחכות עד שהבעיה מתחילה אלא לתקוף ראשונים. כאשר אנחנו מדברים על גישה התקפית ברפואה אנחנו מדברים למעשה על רפואה מונעת – נקיטת צעדים שנועדו למנוע מהבעיה הרפואית להתרחש ותקיפת גורמי הסיכון לבעיה.

אירוע מוחי יכול לגרום לנזק לא קטן – הגישה הנכונה ביחס אליו היא שעלינו לנסות למנוע את ההתרחשות שלו כיוון שההתמודדות עימו ועם התוצאות שלו איננה פשוטה. חשוב להכיר את הפעולות שבהם אנחנו יכולים לנקוט כדי להקטין את הסיכוי לשבץ. חלק מהפעולות – התערבות כירורגית, נטילת תרופות מסוגים מסוימים – מיועדות רק למי שכבר עבר אירוע מוחי. פעולות אחרות מתאימות לכל אדם, בין אם הוא משתייך לקבוצת סיכון ובין אם לא.

מי שעבר אירוע מוחי קל נמצא בקבוצת סיכון לאירוע מוחי קשה יותר – האירוע המוחי הקטן איננו הגורם לאירוע המוחי הגדול אבל הוא סימן לכך שישנו סיכוי סביר שאירוע מוחי גדול עלול להתרחש. לכן, מי שעבר אירוע מוחי קל חייב להקפיד עוד יותר על צעדי המניעה השונים כדי להקטין את הסיכוי לאירוע נוסף. כמו כן, כל מי שנמצא בקבוצת סיכון כלשהי צריך להקפיד על צעדי המניעה. חלק מהצעדים – תזונה נכונה ופעילות גופנית – מומלצים לכל אדם כיוון שהם לא רק מקטינים את הסיכון לשבץ, הם פשוט מועילים לבריאות הכללית שלנו.

מניעה באמצעות ניתוח

ניתוח – בהתאם להחלטת הרופאים המטפלים – מיועד למי שסבל מאירוע מוחי קל. לא מדובר בפעולה הרפואית שנועדה לטיפול מיידי בשבץ ובנזק שהוא גרם אלא בפעולה שנעשית כדי לצמצם את הסיכון של אירוע מוחי נוסף.

ניתוח מסוג אחד הוא התערבות כירורגית שמטרתה לתקן את כלי הדם הפגועים – כלי דם שזקוקים לתיקון כיוון שזרימת הדם בהם נפגעה. הניתוח מאפשר לנקות את כלי הדם מהגורמים המפריעים לזרימה וכך כלי הדם חוזר לתפקוד מלא. הניתוח מהסוג הזה הוא פעולה שמתבצעת על ידי רופא מנתח כשהמטופל נמצא בהרדמה מלאה.

סוג אחר של התערבות שאיננה ממש כירורגית הוא הצנתור: הכנסת צינור זעיר אל תוך כלי הדם הפגוע כדי לפתוח ולהרחיב אותו כך שיאפשר זרימה תקינה של הדם. פעולה זו נעשית בהרדמה מקומית (של הרגל, דרכה מוכנס הצינור אל האזור הפגוע) אבל היא איננה מתאימה לכל מקרה.

ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחד מהניתוחים ולפעמים המצב הספציפי של המטופל מחייב שימוש בשיטה אחת ולא אחרת. ההחלטה על השיטה המתאימה תעשה בהתייעצות עם הרופא המטפל ובהתאם למצבו של המטופל.

מניעה באמצעות תרופות

התרופות מיועדות למי שנמצא בקבוצת סיכון לאירוע מוחי והן יכולות לצמצם את הסיכוי לשבץ. 

  • מדללי דם: תרופות שמורידות את הסיכוי להיווצרות קרישים בדם. הן נבדלות זו מזו בגורם שעליו הן משפיעות – קרישת דם מתרחשת כתוצאה משיתוף פעולה של כמה מרכיבים בדם ותרופות שונות פועלות על מרכיבים שונים כדי למנוע את הקרישה.
  • אספירין: זוהי תרופה ששווה התייחסות בפני עצמה. התרופה המוכרת כפיתרון לכאבי ראש, חום וכדומה, מסייעת להורדת הסיכון לשבץ כיוון שהיא מונעת במקרים מסוימים היווצרות של שכבות על דפנות של כלי הדם שעלולות לחסום את זרימת הדם. השימוש בה הוא במינון נמוך אבל הוא נעשה רק בהמלצת רופא .
  • תרופות לטיפול בגורמי סיכון: כיוון שסוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים וכדומה מעלים את הסיכוי לשבץ, במקרים אלה הרופא המטפל עשוי להמליץ על נטילת תרופות לטיפול בגורמי הסיכון עצמם וכך להקטין את .הסיכוי לשבץ נוסף

כמובן שלפני שלוקחים תרופה כלשהי יש להתייעץ עם הרופא שלכם.

מניעה באמצעות שינוי אורח החיים

כיוון שלאירוע מוחי ישנם גורמי סיכון – גורמים שמעלים את הסיכוי ללקות באירוע מוחי – טיפול בגורמים הללו מפחית את הסיכוי להיפגע משבץ.

  • תזונה נכונה: רוב המחקרים מצביעים על כך שיש להפחית בצריכה של שומן מן החי, נתרן (מלח ומוצרים תעשייתיים שבהם תמיד יש הרבה נתרן). מצד שני מומלץ להרבות באכילת ירקות ופירות, דגנים מלאים, קטניות ואגוזים.
  • תזונה מותאמת: יש להתאים את התזונה לאדם עצמו. מי שנמצא בקבוצת סיכון מסוימת צריך תזונה מותאמת להפחתת הסיכון. לדוגמה: מי שסובל מעודף משקל צריך להוריד במשקל ואילו מי שסובל מיתר לחץ דם צריך להקפיד יותר על הפחתה בכמות המלח.
  • פעילות גופנית: פעילות גופנית משפיעה בצורה חיובית על סוכרת, לחץ דם ועודף משקל. כיוון שהיא מטפלת בגורמי הסיכון הרי שהיא יעילה בהפחתת הסיכון לאירוע מוחי נוסף.
  • להפסיק לעשן: עישון מעלה את הסיכוי לשבץ ראשון ולשבץ נוסף. הפסקת עישון היא המלצה גורפת של כל הרופאים.
  • הימנעות מגלולות ותרופות במקרים מסוימים: מי שנמצא בקבוצת סיכון צריך להימנע מתרופות וגלולות מסוימות. לדוגמה: לא מומלץ לנשים שבאות ממשפחה עם היסטוריה של בעיות קרישה או לנשים מעל גיל 35 שמעשנות ליטול גלולות למניעת הריון. ישנן עוד מקרים כאלה וכדאי להתייעץ עם רופא המשפחה לגביהם.

טיפול בבעיות רפואיות שיכולות להוביל לשבץ

דיברנו על סכרת, יתר לחץ דם, עודף משקל ועוד בעיות בריאותיות שמעלות את הסיכון ללקות בשבץ. עוד בעיה בריאותית שיכולה לגרום לשבץ היא פרפור פרוזדורים – מצב שבו ישנה הפרעה בפעילות הלב ובקצב שלו. חשוב להכיר את הבעיה הזו ולטפל בה ולכן כדאי להתייעץ עם הרופא שלכם. ישנן תרופות לטיפול בפרפור פרוזדורים וחשוב להכיר אותן.

 לסיכום: ניתן להוריד את הסיכויים לאירוע מוחי על ידי נקיטת צעדים שונים. כיוון שמדובר בבריאות הגוף – תחום מורכב ולא פשוט – חשוב מאוד להתייעץ עם הסמכות המקצועית המתאימה כדי לדעת מהם הצעדים המומלצים בכל מקרה לגופו.

***

 

 חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים