מכשירי הליכה
מכשירי הליכה מכשירי הליכה

מאמרים


מכשירי הליכה כפתרון ניידות : לצעוד אל העתיד


 אם תקלידו במנוע החיפוש האינטרנטי את הביטוי "מכשיר הליכה," תקבלו מיד המלצות לקניית מכשירי הליכה שנועדו לשיפור הכושר הגופני, מצב הרוח והבריאות. עבור רובנו, מכשיר הליכה הוא מכשיר שנועד לפעילות פנאי, לתחביב, להנאה ולרגיעה. אבל עבור לא מעט אנשים, לביטוי "מכשיר הליכה" יש משמעות אחרת לגמרי; עבורם, הפירוש של מכשיר הליכה הוא מכשיר שמאפשר להם ללכת, כפשוטו.

למרבה הצער לא מעטים הם האנשים הסובלים מפגיעה בניידות שלהם – מקטועי גפיים ועד משותקים, מנפגעי תאונות ועד לחולים במחלות שונות – כולם מתמודדים עם בעיות קשות של ניידות וזקוקים לעזרים שונים כדי שיוכלו ללכת. בהקשר הזה, כאשר מדברים על מכשירי הליכה מדברים על מכשירים שיכולים לאפשר לאנשים הללו ללכת.

מכשירי הליכה כוללים תותבות שונות – תחליף מלאכותי לגף חסר – או מכשירים שונים שמבוססים על טכנולוגיות שונות שמטרתם לאפשר הליכה למי שאיננו יכול ללכת. בשורות הבאות נתרכז בסוג הזה של מכשירי הליכה.

ישנם סוגים רבים של מכשירי הליכה שנועדו לסייע למי שסובל מבעיות של ניידות. המכשירים השונים מותאמים לבעיות שונות ולכן יש לבדוק עם המומחה המתאים איזה מכשיר מיועד למקרה הספציפי שדורש פתרון. המכשירים מבוססים על טכנולוגיות מגוונות ועל גישות שונות ולכן גם מותאמים לבעיות שנבדלות זו מזו. ניתן לדבר על שני סוגים עיקריים של מכשירי הליכה.

העיקרון של שלד חיצוני

הפתרון הזה נלקח, כך לפחות נדמה, מסרטי מדע בדיוני. כדי ללכת צריך מסגרת מתאימה – מערכת תמיכה שבמצב בריא הגוף הוא זה שמספק אותה. במקרים שבהם השרירים או מערכת ההפעלה שלהם נפגעו ואין לגוף יכולת לספק את התמיכה הנדרשת, יש צורך בשלד חיצוני – מערכת תמיכה חיצונית שממלאת את מקומם של השרירים הפגועים. השלד החיצוני איננו רק מערכת תמיכה – הוא גם צריך להפעיל את הרגליים כיוון שהשרירים אינם יכולים לבצע זאת.


הנה דוגמה למוצר ישראלי שמאפשר למשותקים ללכת באמצעות שלד חיצוני:


דוגמה נוספת היא מארצות הברית – כפי שניתן לראות ישנם פתרונות שונים לבעיית הניידות המוגבלת ומוצרים שונים מציעים התמודדות מעט שונה, למרות שהרעיון הבסיסי הינו דומה: מציאת חלופה לשרירים.


גם מכשיר ההליכה שתראו בסרטון הבא שייך למשפחת השלד החיצוני:

מכשיר ההליכה הזה איננו מיועד למשותקים אלא למי שסובל מחולשת שרירים מסוימת או קשיים בהליכה. ייתכן והוא מהווה צעד בדרך ליצירת שלד חיצוני מסורבל פחות. והעלות? היא עדיין תהיה גבוהה, ככל הנראה.


עיקרון הגירוי החשמלי

השלד החיצוני הינו פתרון מבריק אבל הוא גם יקר מאוד ומסורבל. לבעיות רפואיות מסוימות ניתן להסתייע בפתרונות זולים יותר ומסורבלים הרבה פחות. המכשיר הבא, גם הוא פיתוח ישראלי של חברת ביונס, מתאים למי שסובל מבעיות כמו רגל שמוטה (Foot drop) ומציע פתרון נקודתי לשיפור ההליכה בלי הסרבול של השלד החיצוני:

מערכת המבוססת על גירוי חשמלי פותרת למעשה בעיה של תקשורת בין המוח ובין שרירים מסוימים. המכשיר מספק את הגירוי החשמלי הנדרש להפעלת השריר הרצוי בהתאם לנתונים שהוא מקבל מחיישן מתאים. התוצאה היא הליכה תקינה ללא צורך במכשירים מסורבלים ויקרים במיוחד. המערכת של ביונס מציעה יתרונות רבים: המשקל שלה קטן, היא איננה כוללת מספר גדול של מרכיבים ולכן קלה לתפעול ולתחזוקה, המחיר שלה נמוך בצורה משמעותית, היא דורשת פחות הכשרה ואימון ועוד.

ההבדל הגדול בין מכשירי הליכה מבוססי גירוי חשמלי ובין שלד חיצוני הוא שהסוג הראשון שולח גירוי אל השריר ומפעיל אותו, בעוד השלד החיצוני מפעיל את עצמו ולא את השרירים הפגועים.


ומה עם העלות של מכשירי ההליכה הללו?

 כיוון שמדובר בעסק לא זול במיוחד הרי שיש צורך לפעמים בעזרה כלכלית. חשוב לדעת שמשרד הבריאות מסייע במימון העלות של המכשירים במקרים מסוימים. לא מדובר בכל המכשירים הקיימים והמימון איננו מלא, אבל עדיין מדובר בסיוע משמעותי. ישנן גם עמותות שונות שיכולות לסייע במציאת מכשיר מתאים ובמימון שלו. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם המומחים בתחום כדי לדעת מהן האפשרויות העמודות בפניכם – צעד ראשון, ניתן לקוות, לצעדים רבים נוספים.

***חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים