צניחת כף הרגל, רגל שמוטה, דרופ פוט, Drop Foot
צניחת כף הרגל, רגל שמוטה, דרופ פוט, Drop Foot צניחת כף הרגל, רגל שמוטה, דרופ פוט, Drop Foot

מאמרים


צניחת כף הרגל (Drop Foot): פיתרון טכנולוגי חדשני לבעיה ישנה


מחלות שונות ומשברים בריאותיים שונים זוכים פעמים רבות לפיתרון רפואי מתאים שעוזר לחולה להתגבר עליהם. עם זאת, ישנם מקרים רבים שהמחלה או המשבר מותירים מאחוריהם נזקים ארוכי טווח – למרות שהמחלה נרפאה, הנזקים הללו אינם נעלמים. דוגמה אחת למקרה שכזה הוא הבעיה האורתופדית הידועה בשם צניחת כף הרגל או, באנגלית, דרופ פוט (Drop Foot).

צניחת כף הרגל מתאפיינת בפגיעה בהליכה – מי שסובל מבעיה שכזו איננו יכול ליישר את כף הרגל בזמן ההליכה ולכן החלק הקדמי של כף הרגל נגרר על הרצפה, ההליכה נפגעת ויש פגיעה ביציבות הגוף.


 


ישנם מקרים שבהם ההליכה נפגעת אפילו יותר ממה שניתן לראות בסרטון. הגוף מנסה לפצות על הבעיה וההליכה נעשית באמצעות צעד גבוה יותר שמונע את גרירת קצה כף הרגל על הרצפה.

ברוב המקרים, צניחת כף הרגל היא סימפטום של בעיה רפואית כללית יותר. כדי להבין את הבעיה הרפואית הזו, עלינו, כמובן, לשאול את עצמנו מה התקלה שמתרחשת בתפקוד התקין של הגוף. מה לא עובד? מדוע כף הרגל איננה עולה כמו בהליכה תקינה?

ישנם כמה גורמים לצניחת כף הרגל וניתן לחלק אותם לשני סוגים: פגיעה מקומית ופגיעה מרכזית.

פגיעה מקומית: העצב האחראי על השריר שמיישר את כף הרגל בזמן ההליכה נפגע בגלל תאונה, טראומה או פגיעה מקומית. במקרה כזה, כשלא ניתן לתקן את העצב, הפיתרון הוא מקומי: סד מתאים.  

פגיעה מרכזית: העצב עצמו תקין; המערכת שצריכה להעביר אליו הוראות היא זו שנפגעה –המוח לא מצליח להעביר את הפקודה לשרירים הרלבנטיים כיוון שהתקשורת בין המוח לבין השריר איננה עובדת כתוצאה מהפגיעה במערכת העצבים. הפגיעה הזו היא במקרים רבים תוצאה של מחלה או משבר רפואי – למשל במקרה של שבץ מוחי.

ישנם כמה פיתרונות רפואיים לבעיית צניחת כף הרגל. הפיתרון הוותיק הוא התקנת סד מתאים משסייע להחזיק את כף הרגל ישרה ומקל על ההליכה. הבעיה עם הסד היא המשקל שלו שפוגע בנוחות התפקוד היומיומי. פיתרון מתקדם יותר שעליו נרחיב הוא מערכת גירוי חשמלי שפותרת את בעיית הקצר בתקשורת בין המוח וכף הרגל – מערכת שפותחה על ידי חברת ביונס.


לטיפול בצניחת כף הרגל - NESS L300

כמו שניתן לראות בתמונה, במערכת ישנם שלושה חלקים: סד ובו אלקטרודות; חיישן שממוקם בנעל; ושלט רחוק.

 


כדי לפתור את בעיית התקשורת בין המוח וכף הרגל, המערכת יוצרת נתיב חדש. אם במצב התקין הפקודה באה מהמוח וכף הרגל נעה הרי שבאמצעות המערכת, הפקודה "באה" מכף הרגל עצמה. החיישן שמותקן בכף הרגל הוא זה שמסמן לעצב מתי עליו לפעול.

כדי להבין את המערכת, נחלק את הפעולה שלה לכמה שלבים:

  • במהלך כל צעד, החיישן מזהה את תנוחת הרגל, את הזווית שלה ביחס לקרקע, ואת מהירות ההליכה.
  • המידע שאוסף החיישן משוגר אל המערכת.
  • המערכת, בהתאם למידע שהיא מקבלת, משגרת בזמן הנכון ובאמצעות האלקטרודה פולס חשמלי אל השריר.
  • העצב המתאים מופעל על ידי הפולס החשמלי והוא מפעיל את השריר המתאים שמופקד על תנועת כף הרגל.
  • כף הרגל נעה לתנוחה הנכונה.

בהתאם למהות הבעיה ולשרירים/עצבים הפגועים, ניתן להתאים את המערכת לירך או לברך. תפקידו של השלט הוא להפעיל ולכבות את המערכת, להתאים את רמת הגיבוי ולעקוב אחרי הפעילות התקינה של המערכת.


הנה סרטון שמתאר את פעילות המערכת:

המערכת של ביונס יכולה לעזור במקרים רבים ולשפר את איכות החיים של המטופל. ישנם מקרים שבהם המערכת איננה יכולה לעזור ולכן חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לדעת אם מדובר במקרה שבו המערכת היא אכן הפיתרון הנכון – פיתרון חדשני שפותר בעיה ישנה.
חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים