אירוע מוחי קל, אירוע מוחי
אירוע מוחי קל, אירוע מוחי אירוע מוחי קל, אירוע מוחי

מאמרים


אירוע מוחי קל: להכיר, להבין, להתאושש, למנוע


 בשנת 2005 סבל ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, מאירוע מוחי קל. אנשים רבים – גם כאלה שכבר שמעו על שבץ בעבר – לא ידעו במה מדובר והנושא זכה להרחבה רבה. לאחר שראש הממשלה סבל מאירוע מוחי נוסף, חמור בהרבה, עברה תשומת הלב הציבורית אל השבץ החמור יותר. בשורות הבאות נעסוק באירוע המוחי הקל – מה זה, מה התוצאות שלו, כיצד מתאוששים ממנו וכיצד ניתן למנוע אותו וגם שבץ חמור יותר – אירוע מוחי קשה.

מה זה אירוע מוחי קל?

אירוע מוחי קל הוא מצב רפואי שבו נפגעת זרימת הדם אל המוח. תאי המוח – האחראים על כמעט כל הפעילות התקינה של הגוף – זקוקים לחמצן כדי לתפקד כהלכה. כמו המכונות שאנחנו מייצרים שאינן יכולות לתפקד בלי דלק כלשהו, כך גם תאי המוח אינם יכול לפעול אם אספקת הדם אליהם נפגעת. כאשר תאי מוח מפסיקים לפעול, האזור או הפעילות הגופנית שעליהם הם מופקדים אינם יכולים לפעול כשורה. כך, אם נפגעים תאי המוח – או האזור במוח – שאחראים על הפעלת היד הימנית שלנו, היד לא תוכל לפעול כשורה.

דוגמה לאירוע מוחי קל שהתרחש לאחרונה מול מצלמות הטלביזיה: במהלך משחק פוטבול בארצות הברית מאמן אחת הקבוצות, בדרכו לחדר ההלבשה, סבל משבץ קטן והובהל לבית החולים.

מה גורם לאירוע המוחי?

הפגיעה בזרימת הדם למוח יכולה להיגרם מסיבות שונות. ניתן לחלק את הסיבות לשני סוגים של שבץ:

            ·         אירוע מוחי כתוצאה מחסימה של כלי דם (שבץ איסכמי): כאשר קריש דם חוסם את מעבר הדם בכלי דם המוביל אל המוח.

            ·         אירוע מוחי כתוצאה מדליפה של כלי דם (שבץ המורגי): כאשר כלי דם נפגע מטראומה (תאונה כלשהי) או מבעיה רפואית אחרת (למשל, לחץ דם גבוה או היחלשות של דופן כלי הדם).

כיצד מגדירים אירוע מוחי קל?

דרגת החומרה של שבץ או אירוע מוחי נקבעת לפי התוצאות שלו – אורך הזמן שבו התסמינים (שעליהם נרחיב בהמשך) הופיעו לפני שחלפו וכמות הנזק הקבוע או ארוך הטווח שנגרם:

            ·         כשהתסמינים חולפים לאחר מספר דקות באופן ספונטני וללא טיפול, האירוע נקרא אירוע מוחי חולף.

            ·         כאשר התסמינים נעלמים לאחר מספר שעות ובעקבות טיפול ולא נותר נזק ארוך טווח, האירוע מוגדר כאירוע מוחי קל.

            ·         כאשר התסמינים אינם חולפים לאחר מספר שעות אלא נותרים למשך זמן ארוך ואפילו באופן קבוע, האירוע מוגדר כאירוע מוחי קשה.

חשוב להדגיש שאין הגדרה ברורה ומובהקת לכל אחד מסוגי השבץ. הגבולות אינם תמיד ברורים ולכן לא תמיד ניתן להגדיר בבירור לאיזה סוג משתייך האירוע המוחי הספציפי. כך או כך, מקובל שאירוע מוחי קל הוא אירוע מוחי שלא השאיר נזק תמידי אצל הנפגע.

מהם התסמינים של אירוע מוחי קל?

פגיעה בתפקוד השרירים בצד אחד של הגוף: מופיעה חולשה או שיתוק חלקי של השרירים בצד אחד של הגוף – לרוב בגפיים או בפנים – ויכולת התנועה נפגעת. במקרים רבים פניו של הנפגע מתעוותות – צד אחד של הפנים "צונח" כלפי מטה – כיוון שהשרירים בצד אחד של הפנים אינם מתפקדים.

פגיעה ביכולת הדיבור וביכולת ההבנה: הנפגע מדבר בצורה לא ברורה (גם מבחינת התוכן וגם מבחינת היכולת לבטא מילים מסוימות) או שהוא מתקשה להבין את מה שנאמר לו.

פגיעה ביכולת המוטורית: הנפגע מתקשה לבצע פעולות פשוטות כמו הליכה או אחיזה בחפץ כלשהו בידיו – הוא מאבד תחושה בגפיים או מתקשה להזיז אותם. בדיקה מקובלת לתסמין: לבקש מהנפגע להרים את שתי הידיים כלפי מעלה בו זמנית.

התסמינים יכולים להופיע בבת אחת (כאשר האירוע נגרם כתוצאה מנזק מיידי) אבל הם גם יכולים להופיע לאיטם (כאשר מדובר בבעיה מתמשכת שגורמת לנזק איטי ומצטבר).

חשוב לדעת: חשיבות הטיפול המיידי במקרה של אירוע מוחי

במקרים לא מעטים, טיפול רפואי מהיר ומתאים יכול למנוע מאירוע מוחי להיות קשה יותר. אם הסימפטומים מזוהים בזמן והנפגע מקבל את הטיפול המתאים במהירות, ישנו סיכוי לא קטן שהאירוע יהיה מצומצם יותר, הנזק קטן יותר ותהליך השיקום מהיר יותר. לפעמים ההבדל בין אירוע מוחי קטן לבין אירוע מוחי קשה הוא הטיפול שניתן – לכן מובן עד כמה חשוב לזהות את התסמינים במהירות כדי שהנפגע יקבל את הטיפול הנכון בהקדם האפשרי.

מה הטיפול הקיים?

תלוי בסוג השבץ ובחומרתו.

            ·         תסחיף או קריש: הטיפול יכלול הסרת הגורם לשבץ – המסת קריש הדם או התסחיף שמונע את הזרימה התקינה של הדם אל המוח.

            ·         דימום תוך גולגולתי: ניקוז של הנוזלים שהצטברו, הורדת הלחץ התוך- גולגלתי, עצירת הדימום ותיקון של הנקודה הפגועה.

מה התוצאות של אירוע מוחי קל?

כפי שצוין לעיל, אירוע מוחי קל הוא אירוע מוחי שאין לו תוצאות קבועות וארוכות טווח. עם זאת, אירוע מוחי קל מגביר משמעותית את הסיכוי לאירוע מוחי קשה. ההתאוששות מהאירוע כוללת גם שינויים מתאימים בסגנון החיים שנועדו למנוע אירועים חמורים יותר.

האם ניתן למנוע אירוע מוחי?

אין דרך למנוע באופן מוחלט אירוע מוחי – קל או קשה – אבל ניתן לצמצם את הסיכוי לכך שהוא יקרה. כמו כן, מי שכבר עבר אירוע מוחי יכול להקטין את הסיכוי לאירוע נוסף. ישנו טיפול תרופתי שיכול לצמצם את הסיכוי לאירוע מוחי נוסף – לשם כך יש להתייעץ עם הרופא המטפל. כיוון שישנם כמה גורמים שמעלים את הסיכוי להתרחשות של אירוע מוחי, הכרתם וטיפול בהם יכולה להוריד את הסיכון לאירוע מוחי.

גורמי סיכון לאירוע מוחי:

            ·         לחץ דם גבוה

            ·         סוכרת

            ·         עודף שומנים בדם

            ·         עישון

            ·         משקל עודף

            ·         הפרעות בקצב הלב

שימו לב שחלק מהגורמים (השמנה, סוכרת, לחץ דם) קשורים באופן ישיר לתזונה ולכן הקפדה על תזונה נכונה היא הכרחית. בנוסף, שינויים בהרגלי החיים שלנו – הימנעות מעישון, פעילות גופנית מתאימה – יכולים גם הם להשפיע באופן משמעותי על הסיכוי להתרחשות של אירוע מוחי.

 

 חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים