שבץ, שבץ מוחי, ביונס
שבץ, שבץ מוחי, ביונס שבץ, שבץ מוחי, ביונס

מאמרים


שבץ מוחי: היכרות ראשונית עם נושא לא פשוט


 השרות הבאות אינן ניסיון לסכם את כל הידוע או אפילו את כל מה שיש לדעת על השבץ המוחי. מדובר רק בכמה קווים כלליים וקצת מידע בסיסי כדי לערוך היכרות ראשונית עם הנושא – בסיס להיכרות מעמקיה יותר עם הגורמים לשבץ, התוצאות האפשריות שלו והדרכים להתמודד עם ההשלכות שלו.


מה זה שבץ מוחי?

המוח הוא מכונה מופלאה. הוא שוקל רק כשני אחוזים ממשקל הגוף אבל הוא משתמש ביותר מעשרים אחוזים מהאנרגיה שהגוף מייצר. כדי שהוא יפעל היטב, כמו כל מכונה, הוא זקוק לתזונה – המוח זקוק לחמצן ולחומרים שונים כדי שהתאים שלו יתפקדו. התפקיד הזה מוטל על כלי הדם המובילים אליו את כל מה שנחוץ לו.

אבל לפעמים, ואחר כך נראה מתי זה קורה ומהם הגורמים לכך, המוח לא מקבל לפתע את הדם שלו הוא זקוק. כתוצאה מכך התפקוד שלו – כולו או חלקו – נפגע והוא איננו יכול למלא את תפקידו ולשלוח הוראות פעולה לחלקי הגוף השונים. איברים שונים אינם מתפקדים או שתפקודם נפגע – אלה הם התוצאות של השבץ, הנזק שהוא גורם, הסימנים לכך שהוא אירע.

 

ניתן להבחין שהשבץ נגרם מכך שכלי דם אינם פעילים באזור מסוים במוח. אחרי הטיפול כלי הדם חוזרים לתפקד והמוח יכול לחזור לתפקוד תקין. עם זאת, לפעמים הנזק שנגרם איננו בר תיקון.


האם יש סוגים שונים של שבץ?

לצורך אבחון וטיפול ניתן לחלק את המקרים השונים של השבץ לפי כמה סיווגים:

שבץ שקט ושבץ סימפטומטי: לא כל שבץ מתאפיין בתוצאות הנראות לעין. ישנם לא מעט מקרים שבהם מתרחש שבץ אבל אין סימנים חיצוניים – זהו השבץ השקט. את השבץ השקט ניתן לגלות באמצעות בדיקות MRI. חשוב לדעת שגם שבץ שקט עלול לגרום לנזק בטווח הארוך והוא גם מעלה את הסיכוי לשבץ עם סימפטומים – שבץ סימפטומטי. הסוג השני הוא, אם כן, שבץ שיש לו תוצאות נראות לעין והוא גורם לסימפטומים שונים, חמורים יותר ופחות.

שבץ איסכמי ושבץ המורגי: שבץ איסכמי נגרם בגלל קריש דם שחוסם את מעבר הדם בכלי הדם וכך המוח איננו מקבל את אספקת הדם. השבץ האיסכמי יכול להיגרם בגלל קריש או בעיה שנוצרת בכלי הדם שבאזור המוח או על ידי קריש שנוצר במקום אחר בגוף ושנסחף אל כלי הדם המזינים את המוח. שבץ המורגי נגרם כיוון שכלי דם נפגע ונקרע ואז יש שטף דם אל תוך המוח. שבץ שכזה יכול להיגרם על ידי מפרצת (כלי דם שנקרע בגלל בעיה בריאותית) או בגלל טראומה – פגיעת מוח חמורה כתוצאה מתאונה או גורמים אחרים.

 

 


ומה קורה אחר כך?

התוצאות של השבץ תלויות בעוצמתו ובכמות הנזק שנגרם לתפקוד התקין של המוח. התוצאות יכולות להיות מחולשה חולפת ועד שיתוק כללי. במקרים קיצוניים גם יכול להיגרם מוות. חלק מתוצאות השבץ הן זמניות אבל לעיתים שבץ יכול לגרום לנזק ארוך טווח שלעיתים הוא גם בלתי הפיך.


כמה זמן אורך שבץ?

למעשה, אין תשובה לשאלה הזו. אם ברצוננו לדבר על זמן עלינו לבחון שלושה פרקי זמן נפרדים:

  • פרק הזמן שבו המוח, או חלקו, לא קיבל חמצן: לפעמים הגורם לשבץ נעלם בלי טיפול – התסחיף משתחרר וכלי הדם חוזר לתפקוד מלא. לפעמים הגורם ממשיך להזיק עד שניתן טיפול רפואי – תרופות, לדוגמה, שממיסות את התסחיף החוסם את כלי הדם. ככל שאספקת הדם נחסמת ליותר זמן הרי שהנזק יהיה גדול יותר. חשוב לזכור שגם במקרה שבו האירוע היה קצר ולא הותיר נזק הרי שמדובר בנורה אדומה ויש לבדוק ולגלות מה גרם לאירוע ואיך ניתן למנוע אירועים נוספים בעתיד.
  • פרק הזמן שבו המוח איננו מתפקד באופן מלא: לפעמים המוח חוזר לתפקוד מלא מיד עם חידוש זרימת הדם. במקרים אחרים הנזק למוח הוא ארוך טווח, או תלוי בטיפול המשקם שלו. ישנם מקרים שבהם הנזק  קבוע.
  • פרק השיקום והחזרה לחיים רגילים: בין אם התוצאות הן ארוכות טווח או קצרות טווח, קבועות או ניתנו לשינוי, מי שסבל משבץ יהיה זקוק הרבה פעמים לתקופת שיקום או לתקופה שבה הוא ילמד לחיות עם התוצאות של השבץ ולבנות לעצמו חיי שגרה חדשים. 

איך מזהים שבץ?

השאלה הזו חשובה ביותר. זיהוי מוקדם של שבץ, דהיינו מיד כשהוא מתחיל, יכול להציל חיים ולצמצם את הנזק שהשבץ גורם. כיום נהוג להדגיש את הסימנים הבאים:

  • שיתוק או חולשה בצד אחד של הפנים או הגפיים.
  • דיבור מבולבל.
  • איבוד שיווי משקל.
  • איבוד הכרה או ערפול שלה.

אם מזהים את הסימנים הללו יש לפנות במהירות לחדר מיון. טיפול מהיר יכול להיות בהרבה מקרים ההבדל בין שבץ מוחי קשה לבין אירוע שניתן להתמודד איתו ועם התוצאות שלו באופן מיטבי.

***חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים