טרשת נפוצה, רגל שמוטה, שיקום חולי טרשת
טרשת נפוצה, רגל שמוטה, שיקום חולי טרשת טרשת נפוצה, רגל שמוטה, שיקום חולי טרשת

מאמרים


טרשת נפוצה - פיתוח ישראלי מבית ביונס עוזר לשיקום של חולי טרשת נפוצה


פיתוח ישראלי עוזר לשיקום של חולי טרשת נפוצה

פיתוח ישראלי חדיש שמתבסס על טכנולוגיה מתקדמת מסייע לנפגעי טרשת נפוצה להתגבר על אחד מהנזקים החמורים שהמחלה עלולה לגרום.

 

מה זה טרשת נפוצה?

אחת המערכות החשובות ביותר בגוף היא מערכת העצבים המרכזית שכוללת את המוח, את חוט השדרה ואת העצבים האופטיים – עצבי הראייה. התפקוד היום-יומי שלנו כולו תלוי בתפקוד התקין של המערכת הזו. פעולות פשוטות ובסיסיות כמו נשימה והליכה אינן אפשריות ללא המערכת הזו – המוח שיעביר פקודה דרך מערכת העצבים אל האיבר שצריך לבצע את הפעולה הפשוטה – או כזו שנראית כל כך פשוטה, כל עוד המערכת מתפקדת בצורה תקינה.

אבל מה קורה כשהמערכת מתקלקלת? מה קורה כשהיא לא עובדת כשורה?

מחלה אחת שפוגעת בתפקוד של מערכת העצבים המרכזית היא טרשת נפוצה (Multiple sclerosis או, בקיצור, MS). כדי להסביר לקורא שאיננו רופא או ביולוג על המחלה נבקש מהרופאים והביולוגים להפסיק לקרוא כאן כיוון שעלינו לפשט את ההסבר למען אלה שלא למדו את החומר באוניברסיטה.

טרשת נפוצה פוגעת במערכת העצבים המרכזית ברמת התא – תא העצב או הנוירון.

כשמערכת העצבים המרכזית מתפקדת כהלכה, תאי העצב שבמוח אחראים על העברת המסרים ממקום למקום ועושים זאת בצורה תקינה – כדי לפשט את ההסבר ניתן לומר שהם המוליכים של הפקודות מנותן הפקודה (החלק של המוח שממונה על כך) אל מבצע הפקודה (שריר ברגל, לדוגמה.) תאי העצב מחוברים זה לזה באמצעות סיבים שנראים אקסונים – מעין זרוע של התא שמתחברת עם זרוע של התא הבא במערכת ההובלה של הפקודות וכך הפקודה עוברת ממקום למקום והמסר מגיע ליעדו. הסיבים האלה מבודדים באמצעות חומר שנקרא מיאלין (Myelin). החומר השומני הזה הינו חיוני למעבר תקין של המסר שעובר בסיב – הוא מונע טעות בהעברה – קצת כמו חומר בידוד שמוודא שהחשמל יעבור בצורה תקינה דרך המוליך שלו.

אבל כשהטרשת הנפוצה תוקפת את המערכת הדברים משתבשים.

הכול מתחיל, ככל הנראה, במערכת החיסונית של הגוף – זו שאחראית על הגנת הגוף מפני פולשים זרים, מחלות ושאר אויבים. במקום לתקוף את האויב האמיתי של הגוף, המערכת החיסונית מתחילה לתקוף את הגוף עצמו – את תאי העצב שבמוח (למה? על זה לרפואה אין עדיין תשובה חד-משמעית.) תאי דם לבנים – חיילי יחידת העילית של הגוף הממונים על תקיפת פולשים וחיסולם – מסתערים על המיאלין ותוקפים אותו כאילו היה חיידק או חומר זר. התוצאות של המתקפה הן עגומות: המוח כולו נפגע, המיאלין, חומר הבידוד, נשחק וגם הסיב שמתחתיו ניזוק. התוצאה ברורה: המסרים כבר לא עוברים בצורה תקינה. כשהמוח פוקד על הרגל לזוז, לדוגמה, הרגל לא זזה כיוון שהעצבים לא יכולים להעביר את המסר מהמוח אל השריר המיועד. אם נשתמש בדימוי עד הסוף אז נוכל לומר שהרגל לא "מסרבת פקודה"; הפקודה פשוט לא מגיעה אליה.

בעיות הליכה כתוצאה מטרשת נפוצה

חולים שונים נפגעים בצורה שונה מהמחלה – לפעמים הנזק קטן ולעיתים מדובר בנזק חמור שמגיע עד ניוון השרירים ואפילו שיתוק. חשוב לזכור שהחולים במחלה מתמודדים עם שני שלבים שונים. הטיפול במחלה עצמה – דהיינו הפסקת ההתקפה של המערכת החיסונית על הגוף עצמו – איננו סוף פסוק כיוון שלאחר מכן מתחיל תהליך השיקום מהנזקים שהמחלה גרמה.

אחד האתגרים הקשים שאיתם צריכים להתמודד חולים לא מעטים במחלה הוא אתגר ההליכה. המחלה שפוגעת, כמו שציינו, במערכת העצבים  פוגעת לפעמים ביכולת ההליכה של החולה. עצבים שונים קשורים ליכולת ההליכה שלנו ופגיעה באחד מהם יכולה לגרום לקשיים בהליכה.

אחת מהתופעות השכיחות הקשורה לנזקים של טרשת נפוצה היא תסמונת הרגל השמוטה: בגלל בעיות בשליטה בשרירים של הקרסול החולה גורר את כף הרגל כשהוא הולך. כדי שההליכה תהיה תקינה הרגל צריכה לבצע סדרה של פעולות אבל כיוון שחלק מהעצבים שאחראים על העברת הפקודות לביצוע הפעולות הללו אינם תקינים, המסר איננו עובר ליעד שלו וההליכה נפגעת. גרירת הרגל איננה רק פגיעה בנוחות ההליכה – היא גם מגבירה את הסיכון לנפילות ולפגיעות אחרות.

ישנם כמה פתרונות רפואיים לרגל שמוטה: סדים מסוגים שונים, רצועות מיוחדות ופיזיותרפיה מתקדמת. כעת מוצע פיתרון חדש לסובלים מרגל שמוטה: מערכת ה-NESS L300 של חברת ביונס, מתקן שנותן מענה טכנולוגי – גיורי חשמלי פונקציונאלי (FES) – לבעיית ההליכה.

מה זה? איך זה עובד?

המערכת, כמו שרואים בתמונה, מורכבת משלושה חלקים: סד ובו אלקטרודות; חיישן שממוקם בתוך הנעל; ושלט רחוק לשליטה במערכת.

המתקן מחליף את מערכת הובלת הנתונים הפגומה: כיוון שההוראה איננה יכולה להגיע מהמוח בדרך הרגילה, ההוראה מגיעה מכף הרגל עצמה שם מותקן חיישן והוא משדר הוראות שמסדירות את ההליכה.

תוך כדי הליכה, החיישן הממוקם על כף הרגל יכול לזהות את תנוחת הרגל, את הזווית שלה יחסית לרצפה ואת מהירות ההליכה של המטופל. המידע הזה מעובד ובהתאם לצורך משודר פולס חשמלי באמצעות האלקטרודה אל השריר. העצב המתאים שמפעיל את השריר המתאים מקבל את ההוראה המתאימה – בהתאם לשקלול הנתונים שהתקבלו – ומעביר אותה אל השריר שמזיז את כף הרגל לתנוחה הנכונה.

הנה סרטון, של החברה, שמציג את המכשיר בצורה ברורה:

והנה סרטון נוסף בהנחיית פרופ' רחמילביץ' במסגרת ספיישל ב"בית לוינשטיין" הוצגה מערכת NESS L300:

החידוש הטכנולוגי הזה בהחלט משפר את איכות החיים של נפגעי טרשת נפוצה הסובלים מרגל שמוטה. לכן אין זה מפתיע שביונס מוקמה במקום השני ברשימת החדשנות הרפואית של פורבס לשנת 2012. בהחלט הישג רפואי לא מבוטל וגאווה ישראלית.

***

אתם מוזמנים לקרוא עוד על בעית הרגל השמוטה (דרופ פוט) ומכשירי הליכה של ביונס.חזור למעלה עמוד להדפסה

כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים