מידע לצוות הרפואי

מידע לצוות הרפואי


מערכת NESS L300 של חברת ביונס (Bioness) פותחה לשיקום ההליכה עקב פגיעה במערכת העצבים המרכזית, לסובלים מכף רגל שמוטה (Foot drop). מערכת NESS L300 הינה הניורופרוטזה המתקדמת מסוגה בעולם, אינה פולשנית ומשתמשת בגירוי חשמלי פונקציונאלי (FES) על מנת לשפעל את העצב הפרונאלי , להפעיל את שריר ה- Tibialis Anterior ולקבל תנועת הרמה (Dorsi flextion) של כף הרגל.

יתרונות מערכת NESS L300:

  • שיפור תבנית ההליכה  
  • חיזוק שרירים
  • מניעה/האטה של אטרופיה שרירית עקב חוסר שימוש
  • שימור/שיפור טווח תנועה במפרק הקרסול
  • שיפור זרימת הדם

חיישן הליכה ייחודי – למערכת NESS L300 חיישן הליכה ייחודי אשר פותח על מנת לאפשר תזמון מדוייק של תנועת כף הרגל במהלך מחזור ההליכה והתאמת ההליכה למשטחים שונים, כל זאת על מנת לאפשר למטופל ללכת בצורה הבטוחה ביותר.

מערכת NESS L300 עוצבה באופן מיוחד לשימוש ביד אחת, הסד הינו קל משקל והמטופל יכול למקמו באופן עצמאי. קלינאי ממקם את האלקטרודות בתוך הסד במקום המתאים לכל מטופל. לאחר המיקום הראשוני של האלקטרודות אין צורך להתאים את האלקטרודות מחדש בכל השמה. בהנחת הסד האלקטרודות מונחות ישירות במקום הנכון בכל שימוש.

היעילות הקלינית וקלות השימש במערכת NESS L300 הביאה לכך שהמערכת נמצאת בשימוש יומיומי במאות מרכזי שיקום בארץ ובעולם ותורמת לשיקומם של עשרות אלפי מטופלים.


לחצו כאן לקריאת תקציר מאמר מקצועי אודות המערכת (אנגלית)


מה האינדיקציות לשימוש במערכת NESS L300?
 

מערכת NESS L300 נועדה לאנשים הסובלים מכף רגל שמוטה (Drop foot) עקב הגורמים הבאים:
אירוע מוחי (CVA)
טרשת נפוצה (MS)
שיתוק מוחין (CP)
פגיעת ראש טראומטית (TBI)
פגיעת חוט שדרה חלקית (SCI)

.

סגור חלונית
באילו מקרים יכולה מערכת NESS L300 לא להתאים?
 

מערכת NESS L300 אינה מתאימה במידה והמטופל/ת סובל/ת מפגיעות או מחלות במערכת העצבים ההקפית, כגון גילאן ברה או פוליו.

מערכת NESS L300 אינה מתאימה במידה שהמטופל/ת משתמש/ת בסוגים מסויימים של קוצב לב.

לחץ כאן למעבר לרשימת התוויות הנגד, אזהרות, אמצעי זהירות ותופעות לוואי (באנגלית)

.

סגור חלונית
מהם המחקרים שבוצעו בגירוי חשמלי פונקציונאלי (FES)
 

השימוש בגירוי חשמלי פונקציונאלי (FES) להפעלת העצב הפרונאלי הוצג כבר ב-1961 ומאז עשרות מחקרים בהם נכללו מאות נבדקים הוכיחו את יעילותה ויתרונותיה של טכנולוגיה זו לתיקון כף רגל שמוטה, על רקע פגיעה במערכת העצבים המרכזית.
השפעות עיקריות המתוארות בספרות הינן: שיפור ביכולת הניידות, העלאת מהירות ההליכה והפחתת העלות האנרגטית הדרושה להליכה, שיפור באיכות חיים, מניעת/האטת האטרופיה שרירית וחיזוק השליטה המוטורית , שמירת /הגדלת טווח התנועה של מפרק הקרסול והמרצת זרימת הדם בכלי הדם המקומיים.

סגור חלונית
מהם המחקרים שנערכו ספציפית עם מערכת ?NESS L300
 

תוצאות מחקרים אשר בחנו את מערכת NESS L300 הראו כי המערכת משפרת באופן מובהק את מהירות ההליכה, תורמת ליציבות דינמית ועוזרת במניעת נפילות. כמו כן נמצא, כי לשימוש ממושך במערכת ישנו השפעה תרפויטית על ההליכה. מעבר להשפעה החיובית על ההליכה, השימוש ב-NESS L300 שיפר באופן מובהק את היכולות הפונקציונליות של המשתמש, את האינטגרציה החברתית שלו ואת חזרתו לפעילות בקהילה. תוצאות אלו תומכות בשימוש במערכת NESS L300 בקרב חולים עם המיפלגיה כרונית.

סגור חלונית
מהם הקוים המנחים (Guide lines) של האיגודים המובילים בתחום
 

העדויות החיוביות לשימוש בגירוי חשמלי פונקציונלי הובילו להכללת הטכנולוגיה בקווים המנחים לטיפול של עמותות האיגודים המקצועיים החשובים בעולם , כגון: U.S. Veterans Affairs/Department of Defense, American Heart Association, The American Stroke Association, אירגון השיקום האמריקאי, NICE ועוד.

סגור חלונית
 
חזור למעלה עמוד להדפסה
 


כל הזכויות שמורות לביונס | דרושים